Srbija je među evropskim državama sa najvećim energetskim intenzitetom sa velikom zavisnošću od fosilnih goriva, posebno uglja. Treći nacionalni akcioni plan za energetsku efikasnost (NEEAP) ukazuje da je energetski intenzitet u Srbiji 2 do 3 puta veći nego u susednim zemljama EU i 4 do 5 puta veći nego u EU-15 (što je 2-7 više od proseka zemalja Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj - OECD). Razvojni ciljevi Srbije, međutim, zahtevaju dovođenje energetskog sektora na održivu osnovu poboljšanjem stanja energetske efikasnosti u svim sektorima i povećanjem korišćenja obnovljivih izvora energije. Takve želje podržavaju i učešće Srbije u Energetskoj zajednici i trenutni status kandidature za EU. Zaista, za postizanje većeg napretka u pregovorima o članstvu sa EU, Srbija treba da usvoji pravne tekovine EU o energiji koje između ostalog, sadrže direktive o energetskoj efikasnosti (2012/27/EU) i o unapređenju korišćenja energije iz obnovljivih izvora ( 2009/28/EC).
Projekat „Tehnička pomoć Ministarstvu rudarstva i energetike za sprovođenje novog zakona o energetici, nacinalnog akcionog plana za energetsku efikasnost i direktive o obnovljivim izvorima energije“ koji u Beogradu sprovodi Hulla & Ko Hjuman Dinamiks GmbH & Ko KG finansiran je od strane EU i Republike Srbije.
Opšti cilj je da se doprinese sigurnosti snabdevanja, konkurentnijem energetskom tržištu i održivom energetskom razvoju. Ovo je zajednički cilj Srbije i EU i usklađen je sa značajem procesa približavanja Srbije, posebno u vezi sa poglavljem 15 pravnih tekovina EU. Cilj Energetske unije je da učini energiju sigurnijom, pristupačnijom i održivijom. Olakšaće slobodan protok energije preko granica i sigurno snabdevanje u svim zemljama EU i za svakog evropskog građanina. Energetska efikasnost i upotreba obnovljivih izvora energije ključni su element energetske politike EU i Srbije. Glavni problem Srbije u ovoj oblasti je nezavršen zakonodavni okvir i njegova primena. Svrha ovog projekta je da poboljša sprovođenje politike, nadgledanje i usklađivanje nacionalnog zakonodavstva, u skladu sa energetskim pravima EU i obavezama prema Energetskoj zajednici.
Projekat Tehnička pomoć Ministarstvu rudarstva i energetike za sprovođenje novog zakona o energetici, nacionalog akcionog plana za energetsku efikasnost i direktive o obnovljivim izvorima energije realizuje se kroz pet grupa rezultata i kroz aktivnosti koje su direktno povezane sa postizanjem odgovarajućih rezultata.
Rezultat 1
Poboljšanje zakonskog okvira u oblasti energetske efikasnosti koji je usklađen sa zahtevima Energetske zajednice i pravnim tekovinama EU – rešavaće se kroz pružanje podrške Ministarstvu u procesu izmena i dopuna Zakona o efikasnom korišćenju energije: izrada analize pravnih praznina, izrada novog/izmenjenog i dopunjenog teksta Zakona o efikasnom korišćenju energije, konsultacije sa zainteresovanim stranama, javne rasprave, međuministarske konsultacije i odgovarajuća obrada komentara na predložene izmene i dopune Zakona o efikasnom korišćenju energije i pratećih propisa.
Rezultat 2
Poboljšanje kapaciteta Ministarstva rudarstva i energetike i ostalih zainteresovanih strana za implementaciju zakonodavstva i politike energetske efikasnosti, kroz izradu vodiča/priručnika i drugih alata i studijskih putovanja. Postojeći nedostaci kapaciteta za implementaciju, uključujući i tehničke, Ministarstva i drugih institucija uključenih u implementaciju, mogli bi se rešiti obezbeđivanjem relevantnih informacija i veština na sledeće načine: razmena informacija sa drugim zemljama (studijska putovanja), vodiči, priručnici, IT/analitički alati i obuke. Rezultat 2 biće postignut prenošenjem znanja i potrebnih veština na različite načine. Osnova za ovu grupu rezultata je procena potrebe za kapacitetima, na osnovu koje će biti određeni prioriteti.
Rezultat 3
Povećanje kapaciteta Ministarstva i ostalih zainteresovanih strana za sprovođenje aktivnosti podizanja svesti i podizanje svesti o koristima energetske efikasnosti u sektorima potrošnje energije, a posebno u sektoru domaćinstava i malih i srednjih preduzeća. Ove aktivnosti su neophodne u skladu sa Zakonom o efikasnom korišćenju energije, kao i Trećim akcionim planom za energetsku efikasnost Republike Srbije. Shodno tome, Rezultat 3 će se postići sprovođenjem obe aktivnosti (kampanja podizanja svesti i kroz program energetskih pregleda). Kampanja i program energetskih pregleda biće zasnovani na proceni stanja sektora. Zainteresovane strane će biti uključene u razvoj kampanje i programa, uključujući i ciljne grupe u oba slučaja.
Rezultat 4
Usklađivanje pravnog okvira sa zahtevima Energetske zajednice i pravnim tekovinama EU u vezi sa implementacijom nacionalne verifikacione šeme kriterijuma održivosti - projektni tim će pomoći u identifikaciji raspoloživosti biomase za proizvodnju biogoriva i mera za njeno povećanje, kao i za pružanje uvida u realni potencijal biogoriva u Srbiji. To će se realizovati kroz studije koje će obuhvatiti buduće politike i mere za povećanje upotrebe biogoriva u sektoru transporta. Projektni tim će takođe pružiti podršku u uspostavljanju pravnog okvira za implementaciju nacionalne verifikacione šeme kriterijuma održivosti, uključujući tehničku osnovu i njenu integraciju u ažurirani Nacionalni akcioni plan za obnovljive izvore energije.
Rezultat 5
Poboljšanje administrativnog kapaciteta Ministarstva i drugih zainteresovanih strana za implementaciju Nacionalne šeme za verifikaciju održivosti u skladu sa pravnim tekovinama EU - apostrofira naredni korak u oblasti rezultata 4: implementacija Nacionalne verifikacione šeme kriterijuma održivosti za biogoriva i biotečnosti (NVS). U ovom trenutku značajno nedostaju kapaciteti za implementaciju. Potreba za kapacitetom je određena pravnim okvirom koji će se uspostaviti u okviru Rezultata 4. Projektni tim će pružiti usluge za unapređenje kapaciteta kroz transfer znanja kao i iz prakse drugih zemalja (EU i region), unapređenje veština kroz obuke, kako za administrativna tela koja primjenjuju NVS, tako i za privredne subjekte koji podležu NVS šemi.
- Sektor
-
- Zaštita životne sredine
- Saobraćaj
- Energetika
- EuropeAid referenca
- EuropeAid/138041/IH/SER/RS
- Komponente
-
- Rezultat 1 Poboljšanje zakonskog okvira u oblasti energetske efikasnosti koji je usklađen sa zahtevima Energetske zajednice i pravnim tekovinama EU
- Rezultat 2 Poboljšanje kapaciteta Ministarstva rudarstva i energetike i ostalih zainteresovanih strana za implementaciju zakonodavstva i politike energetske efikasnosti, kroz izradu vodiča/priručnika i drugih alata i studijskih putovanja
- Rezultat 3 Povećanje kapaciteta Ministarstva i ostalih zainteresovanih strana za sprovođenje aktivnosti podizanja svesti i podizanje svesti o koristima energetske efikasnosti u sektorima potrošnje energije, a posebno u sektoru domaćinstava i malih i srednjih preduzeća
- Rezultat 4 Usklađivanje pravnog okvira sa zahtevima Energetske zajednice i pravnim tekovinama EU
- Rezultat 5 Poboljšanje administrativnog kapaciteta Ministarstva i drugih zainteresovanih strana za implementaciju Nacionalne šeme za verifikaciju održivosti u skladu sa pravnim tekovinama EU
- Grad / Region
- Srbija
- EU donacija
- 1.292.700 €
- Pregovaračko poglavlje
-
- 15 - Energetika
- Vreme implementacije
- Mart 2019. - Decembar 2021.
- Korisnik
- Ministarstvo rudarstva i energetike Republike Srbije
- Implementiran od strane
- Konzorcijum predvođen od strane Hulla&Co Human Dynamics KG, Austrija